2010 - LIVE & LISTEN

 

The Vibrators & U.K. Subs - Debaser, Malmö 27 Januari.


Rolf Wikström - Style, Jönköping 26 Februari.

 

D-A-D - Huskvarna Folkets Park 23 April.

 


Stockholm 7-10 Augusti.

Fredag 6 - Bullet - Kungsträdgården.

Lördag 7 - Iggy Pop & The Stooges - Sonisphere Festival.

Söndag 8 - Leonard Cohen - Globen.

Måndag 9 - Ola Magnell, Stefan Sundström, Little Marbles, Miss Li, THe Baboon Show - Mosebacketerassen.

 

 

 

 

 

 


Göteborg 12-15 August.

 

Torsdag 12 - Leonard Cohen - Scandinavium.

 


Way Out West 13-14 August.

Fredag - Soundtrack of our lives, The National, Iggy Pop & The Stooges, LCD Soundsystem, M.I.A.

Lördag - Anna Ternheim, The Radio Dept., Pavement, Konono No1, Marina and the Diamonds, Håkan Hellström, Lykke Li, Chemical Brothers.

 

 


Trädgårdsföreningen


 

The Spotnicks - Råslättsdagen, Jönköping 4 september.

 


Dag Vag - Style, Jönköping 1 oktober.


Sleepy Sun - Drone Bar, Köpenhamn 17 November.

 


Mountain - KB, Malmö 18 November.


Steve Wynn & The Miracle 3 - Debaser, Malmö 19 November.


LISTEN

Beach House - Teen Dream (2010)

Black Mountain - Wilderness Heart (2010)

Roky Erickson with Okkervil River - True love cast out all evil (2010)

Hawkwind - Blood of the earth (2010)

Monster Magnet - Mastermind (2010)

Robert Plant - Band Of Joy (2010)

Sleepy Sun - Fever (2010)

Steve Wynn - Northern Aggression (2010)

Neil Young - Le Noise (2010)

 

Bob Dylan - Together Through Life (2009)

Lisa Ekdahl - Give me that slow knowing smile (2009)

Fu Manchu - Signs of infinite power (2009)

Shpongle - Ineffable mysteries from shpongleland (2009)

Sleepy Sun - Embrace (2009)

Warrior Soul - Destroy the war machine (2009)

Wooden Shjips - Dos (2009)

 

Alan Davey - Human on the outside (2007)

 

Dengue Fever - Escape from dragon house (2005)

 

Dengue Fever - Same (2003)

 

Mountain - Climbing (1970)

 

Dub

Waveform Transmissions Vol. 2 (2009)

Polymorphic Convolutions (2006)

Spiritual Beauty - Imaginal Orient (2001)

Magnetic Blue (1998)

One A.D. (1994)

 

Synt

Batterydead - Deep Discharge (2010)

Broekhuis, Keller & Schönwälder - Meditationen Zum Gottesdienst (2010)

Broekhuis, Keller & Shönwälder - Repelen 3 (2010)

Carbon Based Lifeforms - Interloper (2010)

Gert Emmens - Nearest faraway place vol. iii (2010)

Harald Nies - Earthcreator (2010)

Spyra & Chris Lang - Sequest (2010)

Pyramid Peak - The Cave (2010)

TM Solver - Axon (2010)

Von Haulshoven - Ice Age Sequencing (2010)

 

Alluste - Constellation (2009)

Alluste - The Big Monster (2009)

Arcane - Tomorrow's Wasteland (2009)

Andrew Forrest - Infinite Octaves (2009)

Solar Fields - Movements (2009)

Solar Fields - Mirror's Edge (w/ Lisa Miskovsky) (2009)

Syndromeda - The Final Conspiracy (2009)

 

Broekhuis, Keller & Schönwälder - Live @ Dorfkirche Repelen 2 (2008)

Deep Space - Another empty galaxy (2008)

Gert Emmens & Ruud Heij - Silent witnesses of industrial landscapes (2008)

David Wright - Dreams and distant moonlight (2008)

 

& lots of Hearts Of Space programs.

 

Downtempo

Earth (2010)

Little Pieces of Infinity (2010)

Sound Drops (2010)

 

Vampire Sunrise (2009)

Vital Signs (2009)

 

Thinking outside the box (2006)

 

& Dance

Buddha Bar xii (2010)


 

Back To Homepage